top of page

Перетин державного кордону

Інформація щодо перетину кордону під час воєнного стану

Перетин державного кордону під час воєнного стану

 

Перетин державного кордону України має здійснюватися через визначені пункти пропуску. За загальними правилами, документом, необхідним для перетину державного кордону України, є паспорт громадянина України для виїзду за кордон, проте під час дії воєнного стану можуть бути введені додаткові правила, які як обмежують у виїзді певні категорії населення (зокрема, чоловіків у віці від 18 до 60 років та військовозобов’язаних жінок), так і спрощують порядок виїзду з гуманітарних підстав. 

Виїзд з території України

На час дії воєнного стану в України встановлені спеціальні правила щодо перетину кордону (виїзду з України) чоловіків віком від 18 до 60 років та жінок, які мають військово-облікову спеціальність. У той же час, для осіб (переважно, жінок, дітей та інвалідів) які евакуйовуються із районів ведення бойових дій, виїзд з території України можливий по паспорту громадянина України (внутрішньому); в цьому випадку необхідно переконатися, що іноземна держава прямування дозволить в’їзд особі та її перебування за таким паспортом (залежить від конкретної держави). Зверніться до веб-сайту посольства іноземної держави для отримання більш детальної інформації.  

Якщо у вас є можливість зробити паспорт для виїзду за кордон, то краще це зробити в Україні, ніж виїжджати за внутрішнім. 

Одночасно із цим, паспорт для виїзду закордон можна продовжити в територіальних підрозділах Державної міграційної служби України за умови відсутності в таких підрозділах технічної можливості оформлення нового паспорту (законодавство прописує цю можливість для мешканців території, що знаходяться біля лінії зіткнення).  

Супровід дітей при перетині кордону

 

Під час дії воєнного стану виїзд за межі України дітей, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків, баби, діда, повнолітніх брата, сестри, мачухи, вітчима або інших осіб, уповноважених одним з батьків письмовою заявою, завіреною органом опіки та піклування, здійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків та за наявності паспорта громадянина України або свідоцтва про народження дитини (за відсутності паспорта громадянина України), на підставі яких Держприкордонслужба дозволить перетин державного кордону. При цьому під час воєнного стану рішення щодо надання дозволу на виїзд за межі України особі чоловічої статі, яка супроводжує дитину, приймається з урахуванням приналежності такої особи до переліку категорій осіб, які звільнені від військової служби та мобілізації, за наявності у неї підтвердних документів. 

Діти у віці від 16 до 18 років можуть перетинати державний кордон без супроводу дорослих. 

В’їзд на територію України

 

Відповідно до конституційних положень громадянину України не може бути заборонений в’їзд на територію України. У той же час, для в’їзду на територію України громадянину України необхідно пред’явити паспорт для виїзду за кордон, або паспорт громадянина України, або посвідчення особи на повернення в Україну. Посвідчення особи на повернення в Україну видається дипломатичним представництвом або консульською установою України за кордоном за особистим зверненням громадянина. 

У виключних випадках, коли документи були втрачені на території іноземної держави, громадяни України можуть в’їхати на територію України за свідоцтвом про народження (персонально за окремим рішенням, що може бути прийняте за результатами поглибленої перевірки).

Покрокові інструкції оскарження відмови у перетині кордону

  • Переконайтеся, що співробітник Державної прикордонної служби детально дослідив усі документи. Зверніть увагу співробітника на ті з них, які підтверджують підстави для виїзду з території України під час воєнного стану. Якщо співробітник надалі наполягає на відмові у виїзді - зверніться до начальника прикордонного загону та поясніть йому ситуацію.

  • Для подальшого оскарження дій співробітників Державної прикордонної служби необхідно отримати письмово рішення про відмову в перетині державного кордону України. Одночасно із цим рішенням уповноважена особа Державної прикордонної служби може винести рішення про тимчасове затримання або вилучення паспорта громадянина України для виїзду за кордон чи проїзного документа дитини, якщо документ був підроблений, недійсний, або використовується із метою вчинення правопорушення.

  • Необхідно буде обрати свій населений пункт зі списку або на карті, а далі вже сам ЗДО. Якщо є сумніви, можна ознайомитися з інформацією про дошкільний заклад. Для цього достатньо натиснути його назву в списку чи на карті.

  • Необхідно звернутися до юриста та отримати консультацію щодо доцільності оскарження рішення. Фахівці зможуть допомогти вам у підготовці позову до суду про скасування рішення про відмову у перетині кордону.

Нижче представлені корисні ресурси

Посилання, які можуть бути корисними при перетині державного кордону:

 

bottom of page